איך אתם מתנהלים עם כסף בחו"ל

נסיעה לחו"ל כוללת המון דברים שיש לדאוג להם, אך בסופו של דבר הכל תלוי בכסף שתקחו איתכם ובצורת ההתנהלות שלכם. יש כאלה שלוקחים מזומנים רבים, אחרים בוחרים להסתדר עם כרטיס אשראי ויש כאלה שמושכים מזומנים גם בחו"ל- ואיך אתם מסתדרים?

לא משנה אם מדובר בחופשה, ביקור קרובי משפחה או נסיעה לצרכיי עבודה ועסקים- נסיעה לחו"ל כוללת ארגונים רבים ומגוונים. חיפוש מלון וטיסה, מחשבה על אוכל ודרכי תעבורה ומקומות לבילוי- כל אלה בסופו של דבר קשורים לכסף.

אתם נמצאים במדינה זרה בה השפה המדוברת שונה משפתכם והמטבעות בהם משלמים שונים מבישראל. חשבון הבנק שלכם רחוק, ועליכם להתנהל עם הכסף בצורה שונה מהרגיל. אז איך אתם מתנהלים עם הכסף בחו"ל?

 

התנהלות כספית בישראל ובחו"ל

בישראל ההתנהלות עם כסף פשוטה יחסית. מדובר במטבע מוכר אותו יש לנו בבנק. אנחנו יכולים למשוך כסף בכספומט, לשלם בצ'קים ובאשראי. למעשה, מלבד מחשבות על הכסף שהולך ונעלם אין לנו הפרעות מיוחדות כאשר אנחנו משתמשים בכסף בישראל.

בחו"ל לעומת זאת שימוש בכסף עלול להיות מורכב יותר. השיטה המקובלת לשימוש בכסף בחו"ל היא הוצאת מזומנים בישראל והמרתם למטבע המדינה אליה אנחנו נוסעים. זוהי שיטה פשוטה יחסית והעמלה בה נמוכה אבל היא עלולה להיות מעט מסוכנת.

נסיעה למדינה זרה מצריכה כסף רב והליכה עם סכום גדול בכיס עלולה להיות מעט מסוכנת. לא רק מקרים קיצוניים של שוד וגניבה, אלא גם רגע של חוסר תשומת לב וסכום גדול מאוד של כסף יילך לאיבוד. בנוסף, אתם לא באמת יודעים לכמה כסף תזדקקו במהלך החופשה, ואם ייגמר לכם הכסף תהיו בבעיה.

שטר

משיכת כסף ושימוש באשראי

שתי אפשרויות מרכזיות לפתרון הבעיה הזו הן משיכת כסף בחו"ל ושימוש שבאשראי. אמנם תחויבו בעמלה מסוימת, אך ביחס לסכנה שבאובדן הכסף זו עשויה להיות עסקה משתלמת יותר. העמלות שייגבו מכם ישתנו מכרטיס אשראי לכרטיס אשראי בהתאם לסוג הכרטיס שלכם וההטבות שקיבלתם מהבנק.

כדי למשוך כסף בחו"ל יש צורך בכרטיס בינלאומי מיוחד. חשוב לברר עוד בטרם הנסיעה כי הכרטיס שלכם מסוגל למשוך מזומנים בחו"ל כדי שלא תמצאו את עצמכם ללא כסף. הכרטיס הבינלאומי של כאל למשל מאפשר למשוך מזומנים במטבע מקומי בכ-950,000 מכשירי בנק אוטומטיים וסניפי בנק ברחבי העולם.

 

האם יש הגבלה על סכום המשיכה

כמו בכספומטים בישראל, גם בחו"ל קיימת הגבלה מסוימת על סכום המשיכה. ההגבלה משתנה בהתאם לכספומט ולהגבלה שיש על כרטיס האשראי שלכם. במקרים רבים ניתן לשנות את ההגבלה לפני היציאה לטיול, ולשנות אותה אחרי שתחזרו. 

מקומות בהם אין כספומטים רבים

אם אתם נוסעים לצרפת, גרמניה או ארצות הברית כנראה שלא יחסרו לכם מכשירי בנק אוטומטיים, אבל במדינות נחשלות אתם עלולים למצוא את עצמכם ללא יכולת למשוך כסף. במקומות בהם קיים חשש כזה כדאי שתצטיידו מראש במטבע מקומי בכמות מספקת או באמצעי תשלום אחרים.

כספומט

ומה אם שכחתי את הקוד הסודי?

אתם בחו"ל, נגמר לכם הכסף המזומן והאשראי לא עובד משום מה. אין ברירה, אתם חייבים למשוך כסף מכספומט. קיימת רק בעיה אחת- אין לכם מושג מה הקוד הסודי שלכם. אם אתם לא אנשים של כספומטים ונקלעתם למצב לא צפוי בו עליכם למשוך כסף תוכלו להשתמש באפליקציה כדי לשחזר את הקוד. זיכרו שהבנקים וחברות האשראי השונות מאפשרות לשחזר את הקוד באפליקציה או באמצעות הודעת SMS בצורה פשוטה ונוחה.

 

מחשבון המרת מט"ח לווידוא שער המטבע לפני ההמרה

אם גם אתם נמצאים בארץ לפני המרת כסף לנסיעה לחו"ל, ואם אתם נמצאים כעת בניכר ומתכוננים לשוב לארץ ולסחור שוב בשקלים חדשים, מוטב שתביטו במחשבון מט"ח קודם לכן. מחשבון המרת מט"ח שם לכם את האצבע על הדופק, וגורם לכם ללמוד הלכה למעשה האם נציג ההמרה שמולכם ממיר לכם את הכסף בהיגיון, או שהוא גובה מחיר גבוה ובלתי נסבל. זה קל לומר שצריך להמיר מהר את הכסף, ולכן לא מעט תגרנים מנצלים זאת בשביל להונות את המבקשים. הם עשויים להמציא המצאות שאין בינן לבין המציאות כל קשר, למשל שיורו שווה 6 שקלים, כשאתם מבקשים להמיר אליו, או שנדרש הרבה יורו-סנט PER שקל שאתם מבקשים לקבל, ולא מעט ממטבע זה, כפי שצריך להיות. המטרה של התגרנים הללו היא להרוויח, והם יוצאים מנקודת הנחה שלא קראתם נתונים במחשבון מט"ח. לכן, מחשבון המרת מט"ח הוא כלי שחובה על כל משתמש לדעת ולהכיר אותו, וגם להשתמש בידע שהוא צבר בזמן אמת בעת ההמרה לצרכי מיקוח.

מחשבון ישראכרט

מחשבון המרת מט"ח ישראכרט

כיצד נדע מתי הכי משתלם להמיר את הכסף?

ניתן לעקוב אחר המטבע שאתם מעוניינים להמיר אליו את כספכם באמצעות מחשבון המרת מט"ח, ולבחון מתי יש ירידה בערך המטבע. כאשר מדובר בירידה שהיא ב- PEAK חדש, שלא ראיתם כמוהו בשבועות האחרונים, הכי משתלם לקנות, משום שאז תמורת מעט שקלים תוכלו לקבל הרבה מאותו מטבע, ולהיפך, כאשר השקל החדש הוא המטבע אליו אתם ממירים. כמובן שבתחנות ה- CHANGE לא מיד יסכימו אתכם ויבקשו לתמחר לכם לפי השערים היקרים, ולכן חשוב לעמוד על המקח, או לעזוב ולמצוא דוכן CHANGE אחר אשר מכבד את מה שהציג אותו מחשבון המרת מט"ח.

היכן ניתן להמיר כסף שלא בדוכני CHANGE פרטיים?

בכספומטים של הבנקים, מול פקיד הבנק, בבנק הדואר, וביעדים שונים בארץ היעד. באחרונים לא בטוח שיקבלו שקל חדש, וייתכן כי תצטרכו להמיר עם יורו או דולר. כך או כל, מוטב לתזמן בארץ שלנו את ההמרה למטבע הזר, כולל בדיקה מטעם מחשבון המרת מט"ח, על מנת שלא תתקשו ותילחצו למצוא ממיר כספים בחו"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *