מהו רשם החברות? | סדר בבלאגן | מידע חיוני

כאשר מתעסקים בעולם המשפט נחשפים להרבה סוגים של גופים המאפשרים את הניהול התקין של החברות במדינה.

החל מרשם החברות דרך רשם המשכונות, הבנקים ומס הכנסה. מי שרוצה לרשם חברה או לטפל בנושא שקשור לחברות חייב להכיר את רשם החברות. על מנת שיהיה לכם איזה שהוא מושג בסיסי על הגוף הזה, ריכזנו עבורכם כמה פרטים חשובים:

מה זה בכלל רשם החברות?

מדובר על יחידה ארגונית אשר עוסקת ברישום חברות שהן בעלות המאפיינים של חברה בעירבון מוגבל, חברות לתועלת הציבור ושותפויות. בנוסף לרישום החברות בעלות המאפיינים האלו, הם אחראיים על מסירה מידע על החברות האלו בהתאם לחוק.

עובד עם ספרים

מעט סדר בבלאגן

לרשם החברות יש מספר תפקידים:

תפקיד ראשון: רישום פרטי חברות חדשות. כל חברה שרוצה להירשם על מנת לפעול באופן חוקי צריכה להגיש את המסמכים הרלוונטיים לרשם החברות ולבצע את הליך הרישום כחוק.

תפקיד שני: רישום שעבודים כנגד חברות, סילוקם או עדכונם. ישנם תהליכים משפטיים שונים שמתקיימים סביב חברות ועל מנת לנהל אותם באופן תקין צריך לעיתים לרשום שעבודים או לעדכן אותם. כמו כן, כאשר מסתיים תהליך השעבוד יש למחוק אותו ועל כל אלו אחראיים ברשם החברות.

תפקיד שלישי: טיפול בהליכי פירוק חברות. כמו בכל דבר בחיים, שום דבר לא נמשך לנצח. גם חברות נסגרות לעיתים וצריך גוף אחד אחראי שיטפל בזה. לשם כך יש את רשם החברות שהכל מרוכז אצלו ולכן הם יכולים לטפל בכל תהליך פירוק החברות מתחילתו ועד סופו.

תפקיד רביעי: בחינה וטיפול באפשרות הגדלת הון רשום של חברות. כאשר חברה רוצה להגדיל את ההון הרשום שלה יש תהליך מסודר ורשמי שהיא צריכה לעשות ועל כן עליה לערב את רשם החברות ולא לעשות זאת על דעת עצמה. התהליך דורש הגשת מסמכים שונים והוכחות על מנת לנהל אותו באופן תקין.

כמו שניתן לראות מדובר על גוף חשוב מאוד במדינת ישראל אשר מהווה ציר מהותי לניהול החלק המסחרי של רישום חברות וטיפול בהן על מנת שהכל יהיה חוקי ולפי דין. לפיכך, פעם הבאה שיש לכם שאלות שקשורות לחברות, אתם יודעים למי לפנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *